Vabimo na testiranje orodja SciVal za analizo raziskovalne dejavnosti podjetja Elsevier. Testni dostop je do 19. 10. 2023 možen z Digitalno identiteto UL. Na povezavi scival.com desno zgoraj izberete Sign in nato Sign in with your institution. Na ARNES-ovem seznamu izberete UL in se prijavite z Digitalno identiteto UL.

Gospod Anton Degtev (Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.) bo SciVal predstavil na delavnici 22. 9. 2023 ob 13.00 prek povezave Zoom:
This online workshop will cover the basics of SciVal - a scientometric analysis tool now available at the University of Ljubljana on a trial basis (valid till October 19th, 2023).
SciVal can help with research and funding trends analysis, performance and impact evaluations, collaboration, and literature search.
We'll go through the following topics:

1. Introduction
2. SciVal overview: data sources, indicators, modules, use-cases
3. Institutional profile overview
4. Rankings Data in SciVal
5. Research And Funding Trends Analysis
6. Collaborations and Impact
7. Benchmarking, comparisons
8. Q&A

Before or after the workshop, I encourage you to check out our collection of recorded webinars on Brighttalk and our CEE training hub.

Zoom link:

Meeting ID: 979 5505 1996

The webinar will be recorded.