Prosimo poskrbite, da je na strani omogočen JavaScript, ki poganja dodatek za dostopnost. Pia Prelec Poljanšek

Naslov dela: Hitra moda – zdravstveno-socialni vidik nakupovalnih navad in odnosa do rabljenih oblačil med mladostniki
Mentorica: doc. dr. Barbara Domajnko
Somentorica: viš. pred. mag. Nevenka Ferfila

Lahko bi začeli povsem klasično - magistrsko delo Pie Prelec Poljanšek je samoiniciativno avtorsko delo, ki preučuje pojav hitre mode in v ožjem smislu na znanstveno odličen način obravnava zdravstveno-socialni vidik nakupovalnih navad in odnosa do rabljenih oblačil med mladostniki – in pri tem spregledali pomemben procesni vidik razvoja študentke v kompetentno raziskovalko. Pričujoče delo je namreč pravzaprav začelo nastajati pri izbirnem predmetu v tretjem letniku študija sanitarnega inženirstva na prvi stopnji, kjer je Pia Poljanšek skozi osvajanje kvalitativnih metod raziskovanja in prelimirani vpogled v stališča mladih do hitre mode samostojno zasnovala svojo prvo idejo za spletno aplikacijo izmenjave rabljenih oblačil. Idejna zasnova je leto kasneje v sklopu projektne sheme Po kreativni poti do znanja, v obliki aplikacije Kabiné Šerinjon in kot rezultat interdisciplinarnega študentskega sodelovanja, našla svoje konkretno mesto v svetovnem spletu. Pričujoče magistrsko delo je ponudilo priložnost za vpogled v širši zdravstveno-socialni in globji intrapersonalni kontekst hitre mode. Orisano je družbeno-strukturno ozadje uveljavitve hitre mode. Z vidika sanitarnega inženirstva delo predstavi natančen pregled zakonodajnih okvirjev za zbiranje in ravnanje s tekstilnimi odpadki, ob čemer izpostavi vplive hitre mode na okolje in tveganja za človekovo zdravje ter pregled novejših trendov ravnanja z odpadnimi oblačili in alternative hitri modi. Analiza poglobljenih intervjujev na manjšem vzorcu mladostnikov odkrije pomembne indice razvite družbene odgovornosti pri sodelujočih ter paradoksalno hkrati tudi njihovo nemoč pri izbiri boljših alternativ.
Avtorica se dobro zaveda omejitev empirične študije in predvidi konkretne poti za nadaljnje raziskovanje kot tudi družbeno delovanje - poda nekaj predlogov za opolnomočenje posameznikov in skupnosti v skrbi za lastno zdravje, kakovost življenja in življenjsko okolje.

tn pia

Spletna stran za nemoteno in pravilno delovanje uporablja osnovne nujne piškotke. Obvezni piškotki in piškotki, ki ne obdelujejo osebnih podatkov, se naložijo samodejno, brez predhodne privolitve in z njimi ne obdelujemo nobenih podatkov. Analitičnih piškotkov ne uporabljamo. Več o piškotkih »