Vodja katedre:

asist. Vid Vičič

Košenina Suzana

Opis dela katedre

Katedra za Biomedicino v zdravstvu Zdravstvene fakultete Univerze v Ljubljani vključuje  predavatelje predkliničnih in kliničnih predmetov redno zaposlenih na Zdravstveni fakulteti in na drugih članicah Univerze, predvsem na Medicinski fakulteti. Predmeti, katerih nosilci so člani Katedre za Biomedicino v zdravstvu, predstavljajo pomemben sestavni del študijskih programov Zdravstvene fakultete. Katedra za Biomedicino v zdravstvu povezuje in usklajuje pedagoško delo in s pedagoškim delom povezanega znanstveno-raziskovalnega dela visokošolskih učiteljev in sodelavcev.

Sodelavci Katedre za Biomedicino v zdravstvu smo vključeni v naslednje aktivnosti:

• priprava seznama mentorjev diplomskih in magistrskih del ter določitev diplomske komisije,
  • obravnava prijavljenih diplomskih in magistrskih del  in odobritev le-teh,
  • dajanje mnenj k habilitacijskim vlogam in predlog poročevalcev v habilitacijskem postopku,
  • dajanje  pobude za zagotovitev študijskih gradiv, sestavljanje seznamov študijskih gradiv,
  • dajanje strokovnih mnenj k novim ali dopolnjenim študijskim gradivom,
  • znanstveno-raziskovalno delovanje na področju biomedicine, kemije okolja ter prehrane,
  • skrbi za kemijski laboratorij na ZF s pripadajočo opremo.

Področja dejavnosti in prenosa znanja

Znanstveno-raziskovalno delo:

Raziskujemo stabilnost izbranih UV filtrov v okolju. To so spojine, ki absorbirajo ultravijolično svetlobo in ki se vedno bolj uporabljajo za osebno nego, kar je posledica naraščajočega zavedanja o škodljivi izpostavljenosti soncu in posledično povečanega tveganja za obolevnost za kožnim rakom. Pri naših raziskavah ugotavljamo, v katere produkte se pod dezinfekcijskimi pogoji (kloriranje) pretvarjajo in kakšne so kemijske karakteristike novonastalih spojin.

Študij fotokemijske razgradnje onesnažil v okolju: pri študiju fotokemijske razgradnje različnih polutantov (pesticidov, zdravil, sredstev za osebno nego ter njihovih razgradnih oz. pretvorbenih produktov) v okolju preučujemo in spremljamo spreminjanje koncentracij onesnažil, njihove možne pretvorbe ter identificiramo razgradne produkte v laboratorijskih razmerah s simulacijo svetlobe različnih intenzitet in valovnih dolžin. Prav tako spremljamo koncentracije onesnažil tudi pri njihovi uporabi na kmetijskih površinah, v bazenskih vodah ter širše v okolju. Z uporabo metod sledenja ugotavljamo prehajanje različnih onesnažil skozi zemeljske plasti ter prehajanja v podzemnih vodah.

V sklopu omenjeni raziskav sodelujemo s:

• FKKT UL – prof. Darko Dolenc
  • Univerza Blaise Pascal Clermont Ferrand, prof. Mohamed Sarakha
  • Moskovska državna Univerza Lomonosov, prof. Albert Lebedev
  • Univerza v Beogradu, Fakulteta za kemijo, prof. Branimir Jovančičevič

Ekotoksikološke raziskave izvajamo v sodelovanju z BF UL (prof. Damjana Drobne), Rudjer Bošković Institut (dr. Roberta Sauerborn Klobučar), Otroška bolnica Srebrnjak (dr. Olga Malev), Kemijski institute (doc. dr. Tatjana Tišler). Preučujemo strupenost različnih organskih polutantov (pesticidov, zdravil, sredstev za osebno nego) za izbrane netarčne organizme (Vibrio Fischeri, Gammarus, Isopoda ) v vodnem in kopenskem okolju ter možnosti uporabe teh organizmov za ugotavljanje obremenjenosti okolja z omenjenimi spojinami.

Katedra izvaja delavnice in posvetovanje na temo Zdrava prehrana - vir zdravja in dobrega počutja; škodljivosti sladkorja v prehrani.

Katedra razvije izobraževalno gradivo »3D Anatomija« v okviru projekta z medicinsko fakulteto v Lyonu 1 (Francija). http://www.youtube.com/channel/UCPYlaMTeNLk__pMByvqZfaQ/feed?view_as=public

Projekti:

• Raziskovalni program ARRS: Mehanizmi varovanja zdravja; vodja programa Tjaša Bulc Griessler
  • Uporaba sodobnih MS tehnik za določanje bioaktivnih spojin v vzorcih iz okolja – bilateralni slovensko – ruski projekt; vodja: Polonca Trebše
  • CEEPUS network – Training and research in environmental chemistry and toxicology; koordinator mreže: Polonca Trebše

Aplikative raziskave:

• sodelovanje z Inštitutom O: merjenje ORP in pH produktov
  • sodelovanje s Strojno fakulteto in Atlantisom: testiranje učinkovitosti naprave za ultrazvočno kavitacijo za namene čiščenja bazenskih vod (merjenje THM)