Prosimo poskrbite, da je na strani omogočen JavaScript, ki poganja dodatek za dostopnost. Katedra za družbene vidike zdravja in zdravstva

Vodja katedre:

doc. dr. Barbara Domajnko

Člani katedre:

viš. pred. dr. Matic Kavčič  

prof. dr. Tina Kavčič

Pridruženi člani:

prof. dr. Majda Pahor

prof. dr. Valentina Hlebec

doc. dr. Jožica Čehovin Zajc

asist. Sanja Vrbovšek

 

Opis dela katedre

Katedra združuje učitelje in sodelavce,  ki se raziskovalno in pedagoško ukvarjajo s področjem družbenih vidikov zdravja in zdravstva. Povezuje strokovnjake družboslovnih in humanističnih ved ter zdravstvene strokovnjake s skupnim interesom za proučevanje vprašanj o družbenosti zdravja in zdravstva. Ta vprašanja so na makro ravni družbeni dejavniki zdravja, neenakosti v zdravju in zdravstvena politika. Osredotočamo se tudi na obojesmerne povezave med duševnimi procesi znotraj posameznikov ter njihovim zdravjem in delovanjem v kontekstu zdravstva. Na mezo ravni se ukvarjamo z zdravstvenimi profesijami, zdravstvenimi organizacijami ter združenji civilne družbe v skrbi za zdravje, na mikro ravni pa z medčloveškimi odnosi in delovanjem posameznikov v zvezi z zdravjem – bodisi kot pacienti, zdravstveni delavci ali državljani. Izrazit poudarek delovanja katedre je viden v promociji in razvoju medpoklicnega in medsektorskega povezovanja pri delovanju zdravstvenih timov, ki poleg profesionalcev s področja zdravja vključujejo tudi vidik uporabnikov (ljudi, njihovih socialnih omrežij in skupnosti). Katedra torej vključuje in povezuje psihološke, sociološke, pravne, jezikoslovne, antropološke, menedžerske, filozofske, informacijsko-komunikacijske in druge vidike, ki so relevantni za kakovostno in učinkovito delo v zdravstvu.

Na pedagoškem področju je poslanstvo katedre, da spremlja in razvija družboslovne in humanistične vidike izobraževanja zdravstvenih delavcev na ZF, tako vsebinsko kot didaktično ter kadrovsko. Pri raziskovalnem delu sodelujemo v razvoju specifične metodologije raziskovanja v zdravstvu (uporaba in kombinacija različnih metod) z zainteresiranimi posamezniki in projektnimi skupinami ter centri. Izvajamo in podpiramo raziskovalne projekte na področju zdravja in zdravstva, kjer je vključen vidik ljudi kot posameznikov, skupin in skupnosti.

Člani/ce katedre smo zaposleni na ZF in drugi zainteresirani strokovnjaki, ki se ukvarjajo s sorodno problematiko.

Področja dejavnosti in prenosa znanja

  • raziskave in izobraževanja, ki se osredotočajo ali vključujejo družboslovne in humanistične vidike – npr. družbene in osebne dejavnike fizičnega in duševnega zdravja, neenakosti v zdravju, profesionalizacijo zdravstvenih strok, organiziranje zdravstvenega dela, medčloveške odnose, predstave in ravnanja v zvezi z zdravjem, psihosocialne dejavnike tveganja in varovanja za delo in duševno zdravje zdravstvenih delavcev;
  • medpoklicno in medsektorsko povezovanje ter povezovanje z uporabniki v skrbi za zdravje in kakovost življenja;
  • IKT v zdravstveni oskrbi v skupnosti;
  • razvoj in posredovanje znanj s področja specifične metodologije raziskovanja v zdravstvu (uporaba in kombinacija različnih metod).
Spletna stran za nemoteno in pravilno delovanje uporablja osnovne nujne piškotke. Obvezni piškotki in piškotki, ki ne obdelujejo osebnih podatkov, se naložijo samodejno, brez predhodne privolitve in z njimi ne obdelujemo nobenih podatkov. Analitičnih piškotkov ne uporabljamo. Več o piškotkih »