Univerza v Ljubljani se je z dokumentom Načrt enakosti spolov (NES) 2022–2027 in akcijskim načrtom zavezala k uveljavljanju načel enakosti spolov. Namen dokumenta je ustvariti močno politiko enakosti spolov, saj na UL menimo, da je naša uspešnost odvisna tudi od tega, koliko bomo uspeli v pedagoško in raziskovalno delo vključiti vse zaposlene in privabiti nove znanstvenice in znanstvenike brez stereotipnih predstav o mejah zmožnosti in sposobnosti glede na spol ali drugih osebnih okoliščin (etničnost, starost, spolna usmerjenost, itd.). V aprilu 2023 je rektor UL imenoval delovno skupino za spremljanje izvajanja NES.
Kulturo enakosti razumemo kot institucionalno kulturo, v kateri nihče ni diskriminiran zaradi življenjskih ali osebnih okoliščin. Sklop vključuje naslednje cilje:
Smernice za usklajevanje poklicnega, študijskega in zasebnega življenja
Na Univerzi v Ljubljani se zavedamo pomembnosti usklajevanja poklicnega oz. študijskega in zasebnega življenja za zagotavljanje dobrega počutja, motivacije in produktivnosti zaposlenih oseb ter študentk in študentov. Smernice so priporočilni dokument, katerega cilj je ustvarjanje podpornega delovnega oz. študijskega okolja, ki se odziva na trenutne potrebe zaposlene osebe oz. študenta in študentke glede usklajevanja poklicnega oz. študijskega in zasebnega življenja. Smernice so nastale v okviru izvajanja akcijskega načrta enakosti spolov na Univerzi v Ljubljani. Namenjene so zagotavljanju enakih možnosti za vse in preprečevanju negativnih vplivov daljših odsotnosti na karierni razvoj in študijsko uspešnost.
POMOČ V STISKI
Na Zdravstveni fakulteti se zavzemamo za oblikovanje varnega okolja, v katerem podpiramo duševno zdravje in dostojanstvo vsakega posameznika in posameznice.
Na fakulteti zagovarjamo ničelno stopnjo strpnosti do vseh oblik nasilja, spolnega in drugega nadlegovanja ter trpinčenja. Če ste žrtev nasilja ali doživljate stisko, o kateri želite anonimno spregovoriti, se lahko po pomoč obrnete na zaupne osebe (več informacij spodaj).
Če potrebujete pomoč pri spoprijemanju z različnimi življenjskimi situacijami, se lahko obrnete na Psihosocialno svetovalnico za študentke in študente ter zaposlene (več informacij spodaj).
Pomoč lahko poiščete tudi zunaj Univerze v Ljubljani. Kontakte, na katere se lahko obrnete po brezplačno psihosocialno pomoč, najdete na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani imamo ničelno toleranco do vsakršnega nasilja, spolnega ali drugega nadlegovanja ter trpinčenja. Zavezujemo se k dejavnemu ustvarjanju in ohranjanju akademskega okolja, v katerem se spoštuje dostojanstvo vseh oseb, ne glede na njihove osebne okoliščine.
Vsem, ki so žrtve kakršnega koli nasilja, zagotavljamo varen prostor in zaščito ter dosledno izpeljavo vseh za to predvidenih postopkov v skladu s Pravilnikom o ukrepih proti nasilju, nadlegovanju in trpinčenju. Ob tem posebej poudarjamo, da je za nasilje vedno odgovoren povzročitelj oziroma povzročiteljica in ne žrtev.
V primeru nasilja, nadlegovanja ali trpinčenja se lahko obrnete na eno od zaupnih oseb za varovanje dostojanstva študentov in zaposlenih. Osnovne naloge zaupne osebe so:
- zagotoviti varen prostor za pogovor,
- seznanitev žrtve z njenimi pravicami,
- informiranje žrtve o možnostih in postopkih,
- podpora, svetovanje in pomoč pri nadaljnjih korakih.
Zaupni osebi na Zdravstveni fakulteti UL
prof. dr. Tina Kavčič
e-pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
doc. dr. Damjan Slabe
e-pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
Psihosocialna svetovalnica za študentke in študente ter zaposlene je namenjena vsem, ki se soočate z različnimi situacijami (na področju medosebnih odnosov, študija, ...), ob katerih se vam porajajo:
- (vsakdanja) vprašanja, ki bi jih želeli »premleti« z nekom,
- stiske, neprijetna doživljanja,
- želje po razmisleku o nadaljnjih korakih (povezanih s konkretnim problemom, ali v življenju na sploh, osamosvajanju, partnerstvu itd.),
- potrebe po soočanju s preteklimi bolečimi izkušnjami,
- težave pri doseganje ciljev, problemi z motivacijo, ipd. in bi si želeli nekaj narediti s tem,
- želje po izboljšanju komunikacije in medosebnih odnosov (partnerskih, odnosov z avtoritetami, starši,...), asertivnosti, ...
V psihosocialno svetovalnico ste vabljeni tudi vsi, ki bi želeli z nekom razpravljati o različnih pogledih, vprašanjih, dilemah, nejasnostih glede (bodočega) profesionalnega dela ali vprašanjih, ki se vam pojavljajo v praksi ... Namenjena je tudi vsem, ki ste zgolj radovedni, ali pa bi želeli poklepetati o sebi, dobiti kakšno povratno informacijo o svojem delovanju ipd.
Psihosocialna svetovalnica za študentke in študente ter zaposlene deluje na treh lokacijah:
- Pedagoška fakulteta Univerze v Ljubljani (termini po dogovoru),
- Zdravstvena fakulteta Univerze v Ljubljani (ob četrtkih 12.00 - 14.00),
- Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani (ob torkih 12.00 - 14.00),
- Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo (termini po dogovoru),
- v Študentskem naselju Rožna dolina (termini po dogovoru).
Kontakte svetovalcev in več informacij najdete tu. Praviloma izberete tisto lokacijo, ki vam je bližja, in tisto svetovalko/svetovalca, s katero niste v nekem drugem odnosu (študijskem, sorodstvenem, prijateljskem …).
Napišite mail tistemu, h kateremu želite priti in se tako dogovorite za termin, ki obema ustreza ali enostavno pridete (kar je manj priporočljivo, saj svetovalec/ka pogosto ni prost/a, se bosta pa dogovorila vsaj za prosti termin). Če slučajno ne morete priti na dogovorjeni termin, vas prosimo, da sporočite svojo odsotnost vsaj nekaj dni prej, da lahko termin izkoristi kdo drug.
Ure svetovalnice so v posameznih primerih drugačne, zato jih, prosimo, predhodno preverite! V izjemnih primerih, če je otežen ali onemogočen dostop »v živo«, če zbolite… se lahko dogovorite za svetovanje na daljavo.
Študentski svet Zdravstvene fakultete (ŠSZF) je organ Zdravstvene fakultete (ZF). Sestavlja ga 10 članov, izvoljenih na uradnih volitvah, po eden iz vsake študijske smeri z izjemo Zdravstvene nege, kjer sta zaradi številčnosti vpisanih študentov na študijskem programu izvoljena dva študenta. Študentski svet vodi predsednik, pri delu pa mu pomagata podpredsednik in tajnik. Naša glavna naloga je, da zastopamo pravice, interese ter dolžnosti študentov. Kot enakovredni člani z glasovalno pravico sodelujemo v organih, senatnih komisijah in delovnih telesih Zdravstvene fakultete, podajamo mnenja, predloge, kritike, pripombe in se trudimo, da je naš glas vedno in povsod prisoten ter slišan. Izdelujemo tudi mnenja o pedagoškem delu zaposlenih ter vsako leto organiziramo mnogo izobraževalnih kot tudi dobrodelnih dogodkov oz. projektov. Zbiramo predloge, pohvale in tudi kritike, ki jih poskušamo karseda hitro in učinkovito rešiti. Prizadevamo si nadgrajevati dobre odnose med zaposlenimi in študenti ter skrbimo za njihovo čim večjo pripadnost fakulteti. Naše delo ureja Poslovnik Študentskega sveta ZF UL.
Volitve v Študentski svet 2024/2025
Uradni rezultati volitev v ŠSZF 2024/2025
Zapisnik volitev v ŠSZF 2024/2025
- Fazli Gashi, predsednik ŠS ZF, fizioterapija
- Matic Jelen, podpredsednik ŠS ZF, fizioterapija
- Miha Butala, sanitarno inženirstvo
- Marina Sušec, babištvo
- Brina Matjašič, delovna terapija
- Gaja Ahtik, laboratorijska zobna protetika
- Andres Muriente Beran, ortotika in protetika
- Boris Tepić, radiološka tehnologija
- Ema Adamlje, zdravstvena nega
- Kim Uhan Škrabl, zdravstvena nega
Pravilnik o volitvah predstavnikov študentov v Študentski svet Zdravstvene fakultete
Predstavniki letnikov vseh smeri so bistveni za dobro in hitro informiranost, saj skrbijo za pretok informacij med študenti in Študentskim svetom. Njihove naloge so: