Izločalne stome so kirurško ustvarjene odprtine na telesu, ki omogočajo odvajanje telesnih izločkov, kadar naravne poti izločanja niso možne.
Najpogostejše vrste izločalnih stom so kolostoma, ileostoma in urostoma, odvisno od vrste odvajanja. Stome so običajno začasne ali trajne, odvisno od osnovne bolezni in pričakovane prognoze.
Izobraževanja za zdravstvene delavce o izločalnih stomah so ključnega pomena za zagotavljanje kakovostne oskrbe bolnikov.
Udeleženci se seznanijo s pravilno oskrbo stome, vključno z nego parastomalne kože in izbiro ter uporabo pripomočkov in prepoznavanjem zapletov, kot so poškodbe kože in druge komplikacije.
Usposobljeni zdravstveni delavci igrajo ključno vlogo pri izboljšanju kakovosti življenja bolnikov z izločalnimi stomami.
KDAJ, KJE
9.6.2025, Zdravstvena fakulteta UL
PROGRAM:
15.30-16.30: Ileostoma, kolostoma in urostoma
16.30-16.45: Odmor
16.45-17.45: Komplikacije ob stomi in njihova obravnava
17.45-18.00: Odmor
18.00-19.00: Delavnica o pravilni uporabi pripomočkov za oskrbo izločalnih stom – prikaz uporabe pripomočkov in primeri iz prakse
KDO
Izobraževanje bo izvedla Tadeja Krišelj, dipl.m.s., ET, zaposlena kot medicinska sestra koordinatorica za področje ran, stom in kontinence (enterostomalna terapevtka) v UKC Ljubljana.
Več kot deset let deluje v Svetovalni službi zdravstvene nege, kjer se ukvarja z obravnavo področji stom, ran in kontinence. Izvaja edukacije pacientov s stomami in njihovih svojcev na kliničnih oddelkih UKCL in deluje v Posvetovalnici za paciente s stomo.
Je soavtorica in koordinatorica priprave priročnikov za paciente z izločalnimi stomami ter vodja Šole enterostomalne terapije.
ZA KOGA:
Izobraževanje je namenjeno zdravstvenim delavcem, ki delujejo na področju zdravstvene nege na vseh ravneh zdravstvenega varstva.
KOTIZACIJA
Kotizacija znaša 140 EUR z DDV in vključuje:
- strokovno izvedbo izobraževanja,
- izobraževalno gradivo za udeležence,
- potrdilo o udeležbi,
- osvežitev med odmori.
Rok za prijavo: do 2. 6. 2025.
Vljudno vabljeni!