Prosimo poskrbite, da je na strani omogočen JavaScript, ki poganja dodatek za dostopnost. Arhiv obvestil - Novice

Visokošolski učitelji Oddelka za zdravstveno nego so pristopili k partnerstvu v projektu Erasmus+ ClinicalModelling. V projektu sodeluje deset partnerjev iz štirih evropskih držav. Glavni cilj projekta je podpora učenju s pomočjo uporabe pametnih očal za snemanje video posnetkov ter priprava knjižnice posnetkov za potrebe samostojnega učenja. S tem se krepijo kompetence študentov ter zaposlenih in se spodbuja pripravljenost za vseživljenjsko učenje.

Brošura.

V juniju je bila v DSO Ljubljana-Šiška uradna otvoritev senzoričnega vrta, ki nastaja v okviru projekta ULTRA – Univerza v Ljubljani za trajnostno družbo. V projektu »Okoljske tehnologije za blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje« sodeluje 6 članic UL: Biotehnična fakulteta, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo, Fakulteta za matematiko in fiziko, Ekonomska fakulteta in Zdravstvena fakulteta. V senzoričnem vrtu je letos v mesecu maju za študente, ki so izbrali nov splošni izbirni predmet »Uporaba okoljskih pristopov za blaženje vpliva podnebnih sprememb na zdravje ranljivih skupin prebivalstva«, prvič potekalo klinično usposabljanje, kjer so sodelovali s stanovalci DSO Šiška. Študenti so predmet ocenili kot zelo uporaben, saj jim je ponudil uporabne strategije, kaj lahko storimo in kako lahko pomagamo drugim in sebi.

Preberite več ...

V okviru projektov Digitalne UL, namenjenih posodobitvi predmetov, sta izr. prof. dr. Raja Gošnak Dahmane in viš. pred. Robert Sotler, na daljšem delovnem obisku v Tuniziji.

Skupaj s strokovnjaki Medicinske fakultete v mestu Sousse razvijata sodobni interaktivni učbenik Anatomije, ki bo v končni verziji na voljo študentom medicine in zdravstvenih ved v štirih jezikih (angleški, francoski, arabski in slovenski).

Vzporedno poteka aktivno sodelovanje v zvezi posodobitev dveh predmetov na 1. in 2. stopnji (Anatomije in Presečne topografske anatomije), s Tunizijskimi zdravniki specialisti kirurških strok. V njihovi vrhunsko opremljeni kliniki se pripravlja in izdeluje slikovno gradivo.

V torek, 16. aprila 2024, je v SIM centru ZD Ljubljana potekalo tekmovanje "BEST CPR TEAM" zdravstvenih in medicinskih študentskih ekip v znanju nujne medicinske pomoči. Tekmovanja se je udeležila tudi ekipa naše fakultete, in sicer v sestavi: Tina Logar, Žan Verbič, Sabina Knez, Jernej Koražija in Jakob Praznik (vodja).

Preberite več ...

Mednarodni študenti, ki so trenutno na študentski izmenjavi na ZF, so nedavno obiskali Narodno univerzitetno knjižnico in rektorat Univerze v Ljubljani. Tam so spoznavali nekatere kulturne mejnike v razvoju slovenskega jezika in univerze.

V Brežicah je 13. januarja 2024 potekal 3. AB turnir, ki šteje za člansko slovensko jakostno lestvico.

Taja Pipan, naša študentka Fizioterapije, se je skupaj z Jakom Ivančičem brez izgubljenega seta prebila vse do finala, v finalu pa sta po treh napornih setih osvojila prvo mesto.

Preberite več ...

Univerza v Ljubljani in njene članice, med katerimi je tudi Zdravstvena fakulteta, se od 1. januarja 2024 predstavljajo z novo celostno grafično podobo. Podoba ohranja tri dosedanje gradnike vizualne identitete, in sicer slikovni znak deželnega dvorca, rdečo barvo in črkovni zapis, vendar tako, da poveča njihovo prepoznavnost in vsestranskost uporabe. Hkrati na izviren način z likovno čistostjo modernizira znak, ki simbolizira sodobno univerzo s tradicijo. Proces implementacije nove celostne grafične podobe, ki se spreminja po 22 letih, bo trajal predvidoma dve leti, v prenovo podobe pa je vključenih vseh 26 članic – 23 fakultet in 3 akademije – Univerze v Ljubljani.

Preberite več ...

UL ZF, Slovenija (izr. prof. dr. Renata Vauhnik), Universidad San Pablo CEU, Madrid, Španija (prof. dr. Juan Carlos Zuil Escobar, prof. dr. Carmen Belen Martinez Cepa) in Ministerio de Defensa de Espana, Madrid, Španija (Beatriz Sanz-Bustillo Arguirre) so pripravili skupen raziskovalni projekt z naslovom ASSESSMENT OF KNEE LAXITY AMONG CADETS.

Preberite več ...

Vsako leto 15. oktobra obeležujemo svetovni dan umivanja rok. Letošnji svetovni dan umivanja rok 2023 se pod geslom »Clean hands are within reach« osredotoča na pomembnost ozaveščanja javnosti o vlogi in pomenu umivanja rok in s tem ohranjanja življenj. Gre za globalni dan zagovorništva higiene rok, ki je namenjen ozaveščanju o pomenu umivanja rok z uporabo mila. Umivanje rok je ključni preventivni higienski ukrep, ki je enostaven in cenovno dostopen ter izkazuje izjemno učinkovitost pri zmanjševanju prenosa številnih povzročiteljev nalezljivih bolezni. Žal ugotavljamo, da ga v zadnjem obdobju v razvitem svetu, tudi v Sloveniji, vse pogosteje nadomešča razkuževanje rok, ki je sicer res v okoliščinah, ko voda in milo nista na razpolago, ustrezna alternativa, ne more in ne sme pa postati zamenjava za umivanje rok. Tudi zato želimo ob mednarodnem dnevu umivanja rok letos na Zdravstveni fakulteti UL opozoriti javnost in posamezne poklicne skupine o pomembnosti umivanja rok za javno zdravje. V ta namen je bila v tednu po 15 oktobru v avli fakultete izvedena stojnica z dodatnimi materiali in informacijami, s katerimi želimo opomniti tako študente, zaposlene na fakulteti in naključne goste o pomenu umivanja rok za zdravje skupnosti in zdravje posameznika.

Preberite več ...
Spletna stran za nemoteno in pravilno delovanje uporablja osnovne nujne piškotke. Obvezni piškotki in piškotki, ki ne obdelujejo osebnih podatkov, se naložijo samodejno, brez predhodne privolitve in z njimi ne obdelujemo nobenih podatkov. Analitičnih piškotkov ne uporabljamo. Več o piškotkih »