Prosimo poskrbite, da je na strani omogočen JavaScript, ki poganja dodatek za dostopnost. Študentski projekt STEAM - Kaj Ko Bi

Zaključen je trimesečni STEAM projekt (Študentski projekti za trajnostni razvoj) z naslovom »KAKO obnovim, v KAJ spremenim, KOMU pomagam Bivati« združenim v akronimu KAJ KO BI.

Projekt je povezal tri komplementarna področja z istim ciljem: »Kako lahko krožno gospodarstvo v nasprotju z linearnim bolje prispeva k družbeni vključenosti ranljivih skupin in trajnostni rabi virov?«. V izvajanje interdisciplinarnega projekta so poleg študentov delovne terapije (Lana Arbi, Klavdija Likar, Tadeja Brezavšček), sanitarnega inženirstva (Eva Gregorčič, Miha Butala in Blaž Jamšek) in tekstilnih oblikovalk (Kristi Komel in Pia Wallner) vključili še ranljivo skupino starejših (iz Doma starejših občanov Fužine v Ljubljani). Sodelovanje je omogočilo, da so se bodoči terapevti, inženirji in oblikovalci preizkusili v realnem okolju ter si z vodenjem aktivnost prizadevali za doseganje dobrega počutja, občutka varnosti in vključenosti.

Ustvarjalne delavnice, ki so jih vodile mentorice (izr. prof. dr. Mojca Bavcon Kralj iz Oddelka za sanitarno inženirstvo UL ZF, pred. Špela Mihevc iz Oddelka za delovno terapijo ZF UL in mag. Tjaša Bavcon, samostojna oblikovalka - Zavoda Oloop), so temeljile na ponovni uporabi odvečnih tekstilnih materialov, ki so poleg odpadne električne elektronske opreme, eden najhitreje rastočih vrst odpadkov v Evropski Uniji. Dvanajst delavnic so vsebinsko razdelili v štiri sklope po tri delavnice, ki so naslavljali sorodne vsebine:
- delavnice, ki so nudile spoznavanje sinteznih in analiznih postopkov določanja polimerne sestave različnih materialov, smo tekstilijam določili naravo, jih ločeno obdelali ter predrugačili v predmete z novimi vsebinami, ki jih lahko izdelajo mladi in starejši, prilagojeno tudi zdravstveno ali starostno ovirane ranljive osebe;
- delavnice s skupnim naslovom »KAKO obnovim« so temeljile na v naravi najdenih virih naravnih barvil ter izdelavi novih izdelkov iz teh materialov ali osveženih starih tekstilij s poudarkom na iskanju alternativ potratnosti hitre mode in zatiranju invazivnih tujerodnih rastlin;
- delavnice s skupnim naslovom »v KAJ spremenim« so vključevale dejavnosti, kjer smo tekstilijam, ki so kategorizirane kot umetne mase določili novo funkcionalnost ter izdelali različne izdelke za dom,
- delavnice z naslovom »KOMU pomagam Bivati«, so vključevale dejavnosti ohranjanja motoričnih, procesnih in socialno interakcijskih spretnosti preko lažjih izdelkov iz naravnih in umetnih materialov, ločeno. Poudarek je bil na aktivnostih druženja in izmenjave izkušenj z blagodejnim medgeneracijskim sodelovanjem.

Projekt Kaj Ko Bi je uspel ustvariti vključujoč bivanjski prostor, ki je mladim nudil življenjsko orientacijo; starejšim pa osmišljal bivanje v prenosu izkušenj in bogatemu doživljanju slehernega vsakdana.

 

Spletna stran za nemoteno in pravilno delovanje uporablja osnovne nujne piškotke. Obvezni piškotki in piškotki, ki ne obdelujejo osebnih podatkov, se naložijo samodejno, brez predhodne privolitve in z njimi ne obdelujemo nobenih podatkov. Analitičnih piškotkov ne uporabljamo. Več o piškotkih »