V študijskem letu 2022/23 in 2023/24 smo na Oddelku za babištvo študentom 3. letnika študijskega programa Babištvo pričeli z izvedbo izbirnega predmeta Babištvo v simuliranem kliničnem okolju. Predmet je bil razvit v okviru projekta NOO ULTRA: INOVATIVNA UČNA OKOLJA, Problemsko e-učenje in pridobivanje praktičnih laboratorijskih in kliničnih veščin v laboratoriju. Nosilka predmeta je viš. pred. Tita Stanek Zidarič, pri projektu pa sodelujejo še pred. dr. Metka Skubic, asist. Lucija Šerjak in viš. pred. dr. Anita Jug Došler.
V okviru predmeta Babištvo v simuliranem kliničnem okolju je bil poudarek na problemskem e-učenju in pridobivanju praktičnih laboratorijskih in kliničnih veščin v babištvu. Priprava tematskih postaj z modeli, ki omogočajo postopno učenje in usposabljanje študentov preko digitalnih vsebin, video posnetkov in simulacijskih modelov za učenje, izpopolnjevanje in pridobivanje veščin za kompetentno izvajanje postopkov in protokolov v kliničnem okolju oz. porodni sobi, je bila ena od osrednjih faz dela na projektu. Pri izvedbi predmeta smo stremeli k temu, da so študenti 3. letnika pridobivali in izpopolnjevali:
- znanja in veščine s področja spremljanja in vodenja 3. porodne dobe,
- znanja in veščine s področja spremljanja in vodenja 4. porodne dobe,
- znanja in veščine s področja stabilizacije in oživljanja novorojenčka,
- znanja in veščine s področja rutinskega pregleda novorojenčka po porodu,
- znanja in veščine s področja kliničnega sklepanja in odločanja.
Po uspešnem pilotiranju predmeta, nas čaka evalvacija in njena analiza, v nadaljevalni fazi projekta pa izpopolnitev učnega modela učenja in usposabljanja za študente babištva na simulatorjih, modelih in različnih primerih iz kliničnega okolja kot predpriprava vodenemu in organiziranem samostojnemu učenju na tečajih/delavnicah za pridobitev mikrodokazila za učinkovito timsko delo pri obravnavi nujnih stanj v porodni sobi.