Članice Oddelka za babištvo so ob Dnevu kliničnih mentorjev, 14. septembra 2023, v okviru oddelčnega popoldanskega dela organizirale 2. babiško konferenco Babice babicam: za boljšo prihodnjo obravnavo žensk.
Srečanje je bilo obenem tudi poklon oddelka babiški stroki - letos namreč mineva 270 let formalnega izobraževanja babic na Slovenskem.
Predavatelji iz skoraj vseh porodnišnic v Sloveniji so predstavili svoje dobre prakse, ki omogočajo ženski osrediščeno in družinam prijazno babiško obravnavo.
Drage mamice, pomagajte nam razumeti vašo izkušnjo poroda in počutje po njem.
Vprašanja se nanašajo na vaš porod, izkušnje, občutke in podporo pri tem pa tudi na vaše počutje sedaj in vaše doživljanje vloge matere. Vprašalnik je del mednarodne raziskave INTERSECT (International Survey of Childbirth-related Trauma, več na https://blogs.city.ac.uk/intersect/), s podatki pa bi radi dobili vpogled v dejansko stanje porodne travme in PTSM-ja v slovenskem prostoru.
Vabljeni k prijavi za aktivno udeležbo na 2. Babiški konferenci; rok za oddajo abstraktov je 14.3.2023.
V decembru člani Oddelka za babištvo skupaj s študenti 3. letnika pripravljajo virtualna srečanja za bodoče starše.
Združenje Naravni začetki je pripravilo spletno mesto Pravice porodnice.
Ob tej priložnosti vas toplo vabijo na posvet Za pravice porodnice, ki bo v torek, 20. septembra 2022 v video-obliki.
Vse bodoče in sedanje babice in babičarje ter simpatizerje vabimo, da se udeležite tradicionalnih dogodkov ob 5. maju, mednarodnem prazniku babic in babičarjev, ki bodo potekali celotni mesec maj.
Ministrstvo za kulturo je babištvo vpisalo v slovenski register nesnovne kulturne dediščine.
Gre za pomemben korak k nacionalni prepoznavi babištva in nosilk znanja in veščin, ki povezujejo preteklost s prihodnostjo. Vpis v slovenski register predstavlja tudi predpogoj za mednarodno prepoznavo večnacionalne nominacije babištva z izvirnim naslovom Midwifery: knowledge, skills and practices za Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, v kateri pod vodstvom Nemčije poleg Slovenije sodelujejo še Kolumbija, Ciper, Kirgizistan, Luksemburg, Nigerija in Togo.
Zdravstvena pot 5
1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 300 11 11
E-pošta: dekanat@zf.uni-lj.si